Jak co roku w pierwszą sobotę września biblioteki w całej Polsce organizują Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. My do wspólnego czytania zapraszamy 4 września o godz. 15.00 do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).
Spotkanie rozpoczniemy krótką inscenizacją fragmentów książki.
Następnie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Anną Januszewską, odtwórczynią roli Dulskiej w słynnej realizacji z 2000 roku w Teatrze Współczesnym (reż. Anna Augustynowicz), która opowie o atmosferze, która towarzyszyła premierze tej sztuki.
Na zakończenie odbędzie się projekcja dokonanego w Teatrze archiwalnego zapisu technicznego tego spektaklu. Warto dodać, że jest to jedyny dostępny zapis.
Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
"Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie "dulszczyzna" weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji" - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
"Moralność pani Dulskiej" zostanie przeczytana podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Nowele polskie" i "Balladynę" Juliusza Słowackiego.
Miejsce
Matki Teresy z Kalkuty 8, Szczecin